National Interest: Защо Русия изпрати „летящия радар” А-50 в Сирия?

National Interest: Защо Русия изпрати „летящия радар” А-50 в Сирия?
„За него вие никога не сте чували!” – драматично възкликва експертът Том Купър в National Interest в публикацията си The Deadliest Aircraft in Russia’s Arsenal You’ve Never Heard Of

Става дума за последния модел на „летящия радар” А-50У, който Москва изпрати в Сирия. Кацналият на 27 април в Хмеймим самолет за ДРЛОиУ (далечно радиолокационно откриване и управление) значително ще усили руската авиационна групировка в Сирия и ще осигури контрол над въздушното пространство над страната, счита Том Купър.

За прехвърлянето на А-50 БЛИЦ съобщи на 8 май и зададе въпроса „Защо ли? Сега Том Купър дава своя версия на отговора.   „В светлината на развитие на ситуацията в Сирия разполагането на този самолет действително има смисъл” – счита експертът.

Според него, изпращането на А-50 в зоната на конфликта е отговор на неотдавнашния ракетен удар на САЩ по авиобазата Шайрат. Самолетът ще осигури руските военни с цялата необходима информация за ракетните удари в пределите на действие на своя радиолокационен комплекс.

Том Купър отбелязва, че системата за ДРЛОиУ ще подобри взаимодействието на компонентите на руската авиационна група в Сирия.   Авторът на публикацията изрично обръща внимание, че в Сирия е изпратена най-съвременната версия на „летящия радар” А-50.

Самолетът е снабден с радиотехническия комплекс „Шмель”, способен да открива цели на разстояние от 300 до 600 км.

Новата машина получила напълно цифрова система за управление на РЛС и кабина с повишена комфортност, приспособена за продължително патрулиране на въздушното пространство.


Loading...

Освен това А-50У се отличава от предшествениците си с по-голяма далечина на полета.
Източник: blitz.bg

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.