Съперници на руската машина станаха китайският ZTZ-99A, китайско-пакистанският Al-Khalid, известен още като MBT-2000, както и индийският Arjun.
Най-голям е представителят на Индия. При създаването му е използван опитът на западното танкостроене, но изглежда, че конструкторите са повторили всички грешки на колегите си. Тяхното изобретение е обемисто и тежко. Масата на оригиналната версия достига 58 тона.
Interesting comparision of modern MBT: Chinese ZTZ-99A, Chinese-Pakistani Al-Khalid (MBT-2000), Indian Arjun and Russian T-90S
via https://t.co/S9oRy3BdJU pic.twitter.com/W7oIHDQa8Y— Yuri Lyamin (@imp_navigator) March 31, 2019
В този случай, както се оказва, бронята не е в състояние да осигури ефективна противозащита срещу модерните боеприпаси. Затова малка серия танкове (малко повече от 120 броя) са подложени на модернизация. Те получават динамична защита, много подобна на руската “Контакт-5”, подобрени са и други компоненти. В резултат на това, според някои източници, Arjun тежи вече 67 тона, което значително ограничава мобилността му.
Същевременно индийците все още не могат да се отърват от остарялото 120-мм оръдие. Опитът да го заменят отново ще доведе до увеличаване на масата на танка и ще го направи напълно безперспективен.
Ако говорим за други машини, то ZTZ-99A и Al-Khalid могат да се нарекат роднини на T-90С. Използват 125-мм оръдия и автоматични системи за зареждане, които са руски версии. Подобна е и конструкцията на шасито. Както е известно, някога китайците успяват да се сдобият със съветския Т-72, а техническите решения, които реализират, са приложени в няколко разработки, включително и в тези, за които става въпрос.
В сравнение с базовия модел, ZTZ-99A има значително повишена защита, в резултат на което е “напълнял”. Според някои оценки теглото му е близо 60 тона. Военни експерти многократно отбелязват, че окачването с шест ролки от всяка страна очевидно не е подходящо за такъв тежък танк и трябва да бъде подсилено. ZTZ-99A е постоянно преследван от хронични проблеми с надеждността.
Същото важи и за MBT-2000. Независимо от факта, че тежи 48 тона и е сравнително компактен, на съвместни изпитания в една от арабските държави, след сравнително кратки тестове за надеждност, механизмите му буквално започват да се разпадат.
Руският T-90С издържа на всички етапи от изпитанията без никакви проблеми. Нашият танк е най-лекият, с тегло само 46 тона, малък по размер, а бронезащитата му, според някои оценки, е най-мощната. Нищо чудно, че T-90С се купува от много страни.
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.