Руснаците тестват комплекс, който за части от секундата ще неутрализира опасността от вражеските ракети, като образува плътен и непроницаем аерозолен облак за широк спектър от вълни. Това напълно ще обърква самонасочващите се бойни глави на най-новите противотанкови ракети.
ЦНИИточмаш разработват нов комплекс за защита от високоточни оръжия за руската бронетехника, основан на оптико-електронно потискане на самонасочващите се ракети. Първо с него ще се сдобие самоходното оръдие “Лотос”.
Комплексът се състои от фиксираща заплахата апаратура и система за постановка на оптико-електронни смущения. В посока на атаката, с оглед на ветровете към момента, се изстрелва ракета с аерозол, образуващ облак във видимия, инфрачервения и радиодиапазона. Там, където е стоял например САО “Лотос”, се появява голям и непроницаем за самонасочващите се глави облак, пише “Российская газета”.
Предварителните изпитания потвърдиха високата ефективност на аерозолните боеприпаси. Те подсигуряват постановката на оптико-електронни смущения в по-широк, в сравнение с аналозите, диапазон на вълните, споделиха пред ТАСС представители на предприятието.
Новата система за защита може да неутрализира преимуществата на противотанковите ракети – най-ефективните към момента тактически средства за поразяване. Например самонасочващата се глава на американския ПТРК Javelin непрестанно сравнява “картината” пред себе си с еталонни снимки на целта, направени в инфрачервения диапазон преди изстрела. Ако контурът на танка се превърне в безформен облак, ракетата губи целта си и се самоунищожава.
Също така новият комплекс е ефективен и срещу ракети с лазерно насочване. Необходима им е светла маркировка върху целта, по която се ориентира стрелбата. Ако петното от лазерния лъч е размито в облака, ракетата губи целта си.
Източник: bg.rbth.com
Тази информация достига до Вас благодарение WARS.BG военният портал на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.