Експерт: ПАК ДА ще атакува противника, без да напуска руска територия

Експерт: ПАК ДА ще атакува противника, без да напуска руска територия
Първият опитен образец на самолета ПАК ДА ще се вдигне във въздуха в началото на следващото десетилетие

Машината ще бъде направена по схемата “летящо крило” (без опашка и отделен от крилата фюзелаж) и ще може да лети на дозвукови скорости (до 1190 км/ч). Това е значително по-малко от скоростта на Ту-160, самолета, който в момента е основен за руската далечна авиация и който трябва да бъде заменен от новия стратегически бомбардировач.

По-евтин, по-сигурен и по-неуловим

“Ту-160 е правен с идеята, че трябва да преодолява противовъздушната отбрана на противника. Затова благодарение на свръхзвуковата си скорост и летателните си характеристики той може да се издигне в стратосферата, за да избегне изтребителите-прехващачи и зенитните ракети на противника, а след това спокойно да “изсипе” бомбите си на вражеска територия”, каза за “Руски дневник” професорът от Академията за военни науки Вадим Козюлин.

В наши дни обаче авиацията разполага с мощните далекобойни ракети Х-555 и Х-101 с далечина на полета 5000 км, затова необходимостта от тези качества на бомбардировача отпада. Сега стратегическият бомбардировач ще може да изпълнява функциите си фактически без да излиза извън границите на Русия и ще остане под прикритието на ПВО.

При тази ситуация оръжието ще бъде разположено във вътрешността на самолета, а корпусът ще бъде изграден от радиопоглъщащи материали по технологията “стелт” (stealth).

“За изтребителя Т-50 за първи път бяха създадени ракети, които не само са разположени вътре в самолета, но и се целенасочват оттам. Досега това бе невъзможно – ракетата трябваше да виси на външно окачване, оттам получаваше целеуказване, насочваше се и летеше към целта”, допълва експертът.

Той подчертава, че това ще позволи да се намали забележимостта на самолета на радарите на противника.

При това експертите смятат, че ПАК ДА няма да носи повече боеприпаси, отколкото Ту-160 и другите самолети на стратегическата авиация на Русия (до 40 тона боеприпаси).

“ПАК ДА ще може да бъде въоръжен с всички видове ядрени и обикновени бомби: бронебойни, бетонобойни, касетъчни и така нататък”, каза за “Руски дневник” ръководителят на международната лаборатория по механика и енергийни системи към Университета за информационни технологии Павел Булат.

Защо създаването се проточи

Дейностите по създаването на новия стратегически бомбардировач започнаха през 2009 година. Договорът за разработката му бе спечелен от корпорация “Туполев”, чиито самолети са в основата на далечната авиация на Русия.

Първоначално Министерството на отбраната на Русия планираше новият самолет да постъпи на въоръжение още през 2025 г., а изпитателните полети да са приключили през 2020 г. По-късно обаче се разбра, че проектът се отлага и от фирмата възобновяват серийното производство на вече модернизираната версия на Ту-160.

“Американците също вече 20 или 30 години правят бомбардировач от ново поколение, но всичко толкова се проточва, защото нито те, нито ние имаме реална необходимост от такъв самолет. Старичките В-52, както и нашите Ту-160, решават всички задачи на ядрената триада. Затова никой за никъде не бърза със създаването на новия стратегически бомбардировач, докато не бъде постигнат истински технологичен пробив при създаването на самолета”, смята Булат.

Експертите са на мнение, че в близко бъдеще не се очакват военни конфликти, при които ще е наложителна употребата на далечна авиация.


Loading...

“Имаме пролука във времето, която ще ни позволи да създадем самолет, който ще е радикално различен от другите. Затова ние, както и американците, спокойно работим върху новия самолет”, заключава Булат.
Източник: bg.rbth.com

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.