Как да се скрием от изкуствения интелект в ерата на тоталното наблюдение?

Как да се скрием от изкуствения интелект в ерата на тоталното наблюдение?
Софтуерът за разпознаване на лица е реалност и е все по-дразнещ

Смарт камерите наблюдават улиците на повечето големи градове, социалните мрежи разполагат с огромни бази данни за лицата на потребителите и Бог знае как службите за сигурност планират да го използват. Има ли начин да избягаме от Биг Брадър и да се насладим на уединението?

Програмистите и изследователите вече работят по този въпрос. Например университетът “Карнеги Мелън” неотдавна показа как специално изработени очила могат да измамят разпознавателния софтуер, карайки го да мисли, че сте някой друг, а проекти като CV Dazzle изследват как модата може да се използва като камуфлаж.

Григорий Бакунов, директор на Отдела за дистрибуция в руския технологичен гигант “Яндекс” (Yandex), реши, че трябва да предприеме нещо по въпроса.

“Системите за разпознаване на лица се използват от различни хора за разнообразни цели и е невъзможно да се движиш из Москва, избягвайки камерите”, писа той в социалната мрежа Telegram.

И така той отдели известно време от работния си ден, за да създаде алгоритъм, който не позволява софтуерът за разпознаване на лица да идентифицира хората. Неговата услуга предлага специален грим, който крие идентичността на хората от изкуствения интелект.

“Лесен, но ефективен алгоритъм беше разработен много бързо”, писа Бакунов, като допълни, че “Услугата е в състояние да предложи футуристичен грим, който може да подведе смарт камерите само с няколко линии на лицето”.

Проектът обаче се оказа с доста кратък живот, тъй като Бакунов скоро осъзна, че по този начин ще бъде възможно да се заблудят банките и полицията.


Loading...

“Ето защо решихме да не го пускаме на пазара; Вероятността някой да го използва за престъпни цели е твърде висока”, смята програмистът. / bg.rbth.com

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.