Foreign Policy: Защо Украйна разпалва конфликта в Донбас

Foreign Policy: Защо Украйна разпалва конфликта в Донбас
Действията на украинските военни в буферната „сива зона” в Донбас, а също липсата в Киев на политици, които биха се застъпили за мира, провокират ескалация на конфликта, пише в списание Foreign Policy живеещият в украинската столица журналист Айзък Уеб.

Според него, разгорелият се конфликт в Авдеевка върнал „пълномощабната война”, заредена с хуманитарна катастрофа. Уеб подозира Русия, но подчертава, че липсват каквито и да е доказателства за участие на руски военни.

Роля за ескалация на конфликта изиграли и преместванията на украински военни, признава Уеб. Важно място се отрежда и на инаугурацията на Тръмп.

„Украинските въоръжени сили укрепиха отбраната и придвижиха напред тежки въоръжения, включително танкове, които според Минските споразумения трябва да бъдат изтеглени от фронтовата линия” – пише Уеб.

Петро Порошенко се възползвал от ескалацията на конфликта за свои цели. Той призовал Тръмп да не се сближава с Москва. „Масирани бомбардировки. Кой би посмял да говори за отмяна на санкциите при тези обстоятелства?” – заявил той в своето видеообръщение на 31 януари.

В Киев се забелязва парадокс: който по-рано защитаваше мирното разрешаване на конфликта, стана „ястреб”, а онези, които вече призовават за компромиси (Надежда Савченко), се оказват под яростна критика. Уеб сочи като пример секретаря на Съвета за национална сигурност Александър Турчинов, който поощрява придвижването на украински военни в „сивата зона” и призовава за пълна блокада на Донбас.


Loading...

Порошенко беше избран като „президент на мира”, но от септември 2015 г. смени реториката с по-„ястребска”. Липсата на опозиция спрямо военната реторика на президента означава, че мнозина вече не виждат друг изход за постигане на мир, освен чрез война, обобщава Уеб и призовава Киев към по-примирителен тон.
Превод и редакция: БЛИЦ

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.