Болшинството немци отказват да подкрепят източните съюзници от НАТО «в случай на нападение от Русия», пише Die Welt, позовавайки се на данните от общественото допитване
Но, независимо от това, правителството на Германия е готово да поеме в ръцете си «критичната ситуация» и да изиграе главна роля за защита на Европа в случай на «руско нахлуване».
53% от немците са изразили нежелание да оказват военна помощ на Естония, Полша и Литва в случай на нападение от Русия, пише Кристоф Шилц за Die Welt, позовавайки се на данните от общественото допитване на вашингтонския изследователски център Пю.
По такъв начин Германия се превръща в страна с най-малка подкрепа от чл. 5 на НАТО.
При такива страни, като Холандия, Полша, Канада и САЩ, показателят е съответно 23%, 26% и 31%.
Във Франция и Великобритания против подкрепата на източните съюзници от НАТО са 43%, в Испания — 46%.Най-голям процент против военната подкрепа е забелязан сред немските жени — 62%.
Общо само четирима от десет немци са готови да защитават съюзниците от НАТО в случай на руско нахлуване.
На свой ред правителството на Германия отстоява противоположна позиция и в случай на нападение от Русия е готова да играе главната роля за защита на съюзниците от НАТО, пише Шилц.
Бундесверът постоянно е ръководител на силите за бързо реагиране на НАТО.
Под командването на Берлин в Литва се намират 450 войници и множество танкови батальони на НАТО, предназначени за «сплашване на Русия и защита на страната».
По данни на автора на материала, подкрепата на НАТО за миналата година като цяло е нараснала: 67% от немците се отнасят към алианса положително.
В Полша и Холандия НАТО се подкрепя от 79 % от населението, в САЩ- от 62 %.
Най-малък показател демонстрира Испания — 45 %.
Сред европейците съществува сигурността, че САЩ ще окажат подкрепа в «критична ситуация».
В това, че Вашингтон ще помогне на ЕС, вярват 70 % от испанците, 65 % от немците, 60 % от французите и 57 % от поляците, резюмира авторът на Die Welt.
loading...
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.