Новината, че президентът на Русия Владимир Путин е подписал указ, признаващ за действителни на територията на Русия документите, издадени от самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народна република (ДНР и ЛНР), бе огласена на 18 февруари, на Мюнхенската конференция по сигурността, и веднага предизвика остра реакция в Украйна.
Нейният президент Петро Порошенко нарече стъпката на Москва “поредно доказателство за нарушенията [на Русия] на международното право”.
На Запад тази крачка на Русия също бе посрещната “на нож”: посолството на САЩ в Киев определи признаването на документите като “тревожно”. Външните министерства на Франция и Германия осъдиха указа на Путин – и двете страни са на мнение, че указът противоречи на Минските споразумения, според които ДНР и ЛНР трябва постепенно да се реинтегрират към Украйна.
В непризнатите републики, тъкмо обратното, решението бе посрещнато с радост. Председателят на парламента на ДНР Денис Пушилин каза, че признаването на документите “значително ще облекчи живота на нашите граждани”.
Какво означава признаването на документите?
“Фактически ние вече сме граждани на Русия!”, радостно заяви пред “Газета.ру” източник от правителството на ДНР. В действителност това не е така: руски чиновници подчертават, че не става дума за признаване на републиките или за включването им в състава на Русия. Прессекретарят на Путин, Дмитрий Песков, отбеляза, че паспортите на ЛНР и ДНР не са паспорти на официално признати държави.
Сега документите на ДНР и ЛНР – не само паспортите, но и свидетелствата за раждане, брак, смърт, дипломите, шофьорските книжки и т. н. – се приемат в Русия за законни. Това, отбелязва професорът от департамента по политическа наука на Националния изследователски университет “Висшата школа по икономика” Леонид Поляков, изважда гражданите на ДНР и ЛНР от състоянието на правен вакуум, при който те имаха само документи, непризнавани от никого в световната общност.
“От руска страна това е жест на хуманитарна помощ”, каза Поляков пред “Руски дневник”. “Хората получават увереност, че с документите си на територията на Русия те ще бъдат възприемани така, както и гражданите на други страни”.
Официална стъпка и сигнал за САЩ
В същото време и преди указа на Путин документите на ДНР и ЛНР (те започнаха да се издават преди година, от февруари 2016 г.) напълно свободно се приемаха на територията на Русия. “На практика [в Русия] на документите и държавните номера [на ДНР и ЛНР] и без това всички гледаха през пръсти”, коментира чиновникът от ДНР Елвира Хасанова, цитирана от РБК. В беседа с “Руски дневник” същото каза и политологът Валерий Соловей професор от Московския държавен институт по международни въпроси (МГИМО): “Тези документи и така действаха, просто без да бъде обявено”.
Според Соловей признаването де юре е реакция на Кремъл на изказването на вицепрезидента на САЩ Майк Пенс. В реч на Мюнхенската конференция Пенс заяви, че, както и преди, според САЩ Русия носи отговорността за конфликта в Донбас и именно тя трябва да гарантира изпълнението на Минските споразумения. Часове по-късно бе публикуван указът на Путин за признаването на документите.
Леонид Поляков е съгласен, че стъпката на Кремъл е послание към САЩ, Запада и Украйна, отразяващо твърда позиция. “Русия напомня: момчета, ние имаме представа как трябва да действаме и ще градим политиката си, ръководейки се от това”, посочва политологът. Москва, според експерта, демонстрира твърдост и изпраща сигнал до администрацията на Тръмп: “решете какво ще правите по Украйна и доколко предизборните изказвания [на Тръмп] отговарят на действителността”.
Възможно ли е признаване на ДНР и ЛНР?
Въпреки че министърът на външните работи Сергей Лавров заяви на 18 февруари, че Русия не променя позицията си, според която Донбас е част от Украйна, някои политолози отбелязват, че ако диалогът с Киев остане в задънена улица, Русия може да обмисли и признаване на републиките. “Не може да се изключва такова развитие”, каза пред “Газета.ру” директорът на Центъра по политическа конюнктура Алексей Чеснаков.
От друга страна, Валерий Соловей е убеден, че такава стъпка твърде силно би влошила отношенията между Русия и Запада, затова е малко вероятна. “Стъпка в тази посока би била предизвикала такива сериозни последици, че всички предишни санкции, взети заедно, биха изглеждали детска лудория. И в Кремъл знаят това много добре”, поясни експертът
Източник: “Руски дневник“
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.