Над 130 000 охранители в България – 4 пъти повече от армията

Над 130 000 охранители в България – 4 пъти повече от армията


Над 130 000 охранители в България – 4 пъти повече от армията!
По данни на гилдията в България има над 130 000 охранители, което е 4 пъти повече от армията на държавата. Тези хора работят в 2867 фирми с лиценз. Това става ясно от регистрите на дружествата. Въпросният регистър функционира от началото на годината. Над 130 000 души са заети в сектора на частните услуги за сигурност. 1000 от охранителните дружества имат национален лиценз, а останалите 1867 притежават регионален такъв.

304 от тези фирми имат право да извършват лична охрана на физически лица. 1816 пък могат да пазят имуществото на физически или юридически лица. За сигурността на мероприятия в зали и на открито се грижат 232 фирми. Ценните пратки и товари се пазят от 265 фирми. 762 дружества имат правото да охраняват сами фирмено имущество.
Най-много фирми с лицензи има в столицата – 1076, следва я Пловдив с 209. Във Варна и Бургас са 172 и 97 фирми. Другите градове, които са с по-голям брой фирми за сигурност са Перник с 53, и Плевен със 74.

Засега в новосъздадения клъстер “Сигурност” няма подробна информация за охраняваните обекти, за използваните от охранителите оръжия и автомобили. А според законовата разпоредба тези данни трябва да присъстват в регистрите на МВР. При тях обаче има само списъци с фирмите и техните лицензи.

В средата на миналата година зам. Главният прокурор Ася Петрова огласи резултати от проверката на частната охранителна дейност в страната. Като от нея стана ясно, че основният проблем на гилдията е липсата на общ регистър на фирмите и тяхната дейност в МВР. Според експерти в бранша обаче, този регистър е трябвало да заработи още преди 12 години, когато е приет Законът за частната охранителна дейност.

Според прокурор Петрова това на практика означава, че полицията, която е част от изпълнителната власт, сама нарушава законите от страната. А вероятно това се прави, за да не стават видни собствениците на охранителните фирми, нито обектите, които пази. Ето защо този регистър е нужен, за да внесе прозрачност в сектора. На европейско ниво е препоръчано той да се дефинира и по данните от него да бъде създадена статистика.

Този регистър също така ще помага и при административната работа, на гражданите и на бизнеса. Другото интересно в клъстерът е описал и всички, които са с отнет, анулиран или прекратен по една или друга причина лиценз.


Loading...

Източник: security.bg

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.