“Тогава искаха да ни предложат темата за разработване на дронове, но ние не се заехме с нея, тъй като нивото на компетентност на нашите специалисти в тази област е ниско. Що се отнася до боеприпасите за дронове – в тази насока вече работим ефективно”, каза Обносов.
Той добави, че разработването на изделия от този тип – от 50 до 100 кг – е много актуално. “Работим по няколко теми. Например, тясно работим с компания “Кронщад” по техните апарати и с ОКБ “Сухой” по тежкия ударен дрон”, обясни генералният директор на КТРВ.
ОКБ “Сухой” разработи тежкия дрон “Охотник”. Той е изпълнен по схемата на “летящото крило” с използването на специални материали и покрития, които го правят практически невидим за радиолокационните средства за откриване.
“Охотник” е оборудван с целева апаратура за оптико-електронно, радиотехническо и други видове разузнаване.
“Кронщад”, от своя страна, е известна с дрона с голяма продължителност на полета “Орион”. Това е първият комплекс за въздушно разузнаване в Русия с безпилотен летателен апарат с голяма продължителност на полета, съответстващ по международните класификации на класа MALE (medium-altitude long-endurance – средновисочинен, с голяма продължителност на полета).
Задачите на комплекса са въздушно разузнаване и патрулиране, определяне на координатите на наземни и надводни обекти и топографско проучване на местности.
Максималната продължителност на полета на дрона е най-малко 24 часа, а таванът на височина – около 8000 метра.
Масата на “Орион” е 1100 кг, полезният товар е 250 килограма. / bg.rbth.com
Тази информация достига до Вас благодарение WARS.BG – Военен портал на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.