Руската корпорация “Уралвагонзавод” (монополист на пазара на руски танкове) в средата на февруари представи новата версия на съветско-руския танк Т-90М “Прорив 3”.
Това е дълбоко модернизирана бойна машина, която е възприета масово в Русия и по света – до момента от нея са продадени над 2000 екземпляра. Корпорацията си е поставила за задача да изравни по сили базовия модел от края на XX в. с новите съвременни танкове, без да харчи пари за създаването на танк “от нулата”.
Ето и основните факти за новия Т-90М “Прорив 3”:
Оръжие от “Армата”
На модела Т-90М “Прорив 3” е използван куполът с оръдие от Т-14 “Армата” – 2А82-1М. Той е допълнен с управляемо едрокалибрено оръдие с 12,7-мм боеприпаси “Корд МТ” за унищожаване на лекобронирана техника и жива сила на противника.
Благодарение на съвременните технологии конструкторите са успели да повишат точността на стрелбата на машината с 25-30%. Увеличен е и животът на цевта до 900 изстрела.
Нови снаряди специално за Т-90М “Прорив 3”
Освен стандартния щатен боен комплект, Т-90М разполага и със специално разработени за него три вида боеприпаси.
Първият е бронебойно-подкалибрен боеприпас “Вакуум 1”. Според конструкторите по време на полет снарядът развива скорост до 1980 м/сек и може да пробие еднометрова танкова броня.
Вторият е осколочно-шрапнелният беоприпас “Телник”, който може да бъде взривяван от екипажа на танка дистанционно.
Третият е управляемият реактивен снаряд “Спринтер”, чиято траектория може да се коригира по време на полет.
Съвременна броня
Корпусът на Т-90М е покрит със съвременен комплект от модулна динамична защита “Реликт”, която “сваля” вражески снаряди на метър от танка. В долната част на купола и в задната част като защита се използват решетъчни плоскости, а бойното отделение е защитено с антиосколочно покритие.
Според разработчиците бронята на танка е създадена така, че да осигури пълна защита на машината и екипажа от удар с танков снаряд от която и да е страна.
Танкът е и със значително понижена радиолокационна видимост в сравнение с базовия модел. Казано по-просто, машината на практика не свети на топловизорите в системите за насочване на танковете от XXI век.
Ново “сърце”
Една от ключовите задачи на конструкторите по време на модернизацията е да увеличат мобилността на машината на бойното поле. Т-90М е с нов дизелов двигател с мощност 1130 к.с. и автоматична скоростна кутия. Сега 50-тонната машина може да се движи по пресечени местности със скорост до 70 км/ч, докато екипажът просто се наслаждава на пътуването, като използва волан вместо няколко лоста.
Източник: bg.rbth.com
Тази информация достига до Вас благодарение WARS.BG военният портал на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.