„Шерп“ – идеален автомобил за времето след апокалипсиса

„Шерп“ – идеален автомобил за времето след апокалипсиса
„Целта ми е да посетя места, където не е стъпвал човешки крак“, казва Герасим Дорогин, предприемач от Москва и един от първите собственици на всъдехода „Шерп“.

Този всъдеход е създаден от инженера Алексей Гарагашян от Санкт Петербург и вече успя да покори критиците на телевизионното предаване „Топ гиър“ (Top Gear) на Би Би Си, технологичното издание „Дъ Върдж“ (The Verge), „Бизнес инсайдър“ (Business Insider) и „Дейли мейл“ (Daily Mail). А автомобилният блог „Джалопник“ нарече творението на Гарагашян най-добрия всъдеход в света.

Да го усетиш с кожата си

– „Шерп“ може да преминава през торфени блата, ледени късове, пресечена местност и през гора. Още не съм срещнал прегради, които да не мога да преодолея с тази машина – разказва за „Руски дневник“ Герасим Дорогин, който си е купил всъдехода, за да ходи с него на лов и риболов.

С Герасим тестваме тази машина. Пътешествието ни започва с форсиране на ледена река: всъдеходът наведе нос под леда, изравни се и по-нататък бавно, но уверено си прокарваше път през водната преграда, покрита с тънък слой лед. След като доплува до отсрещния бряг, автомобилът спря и започна плавно да се изкачва по хълма под ъгъл 45º. Задната част се гмурна под крайбрежния лед и в кабината влезе малко вода – явно някой не бе затворил плътно задния прозорец.

После преминавахме през гора и изпробвахме възможностите на всъдехода при преминаването на естествени прегради: огромни скални отломки, пънове и паднали дървета. И никъде не срещнахме нещо, което да спре машината или да пробие гумите. Единственият недостатък, който отбелязахме, бе липсата на предпазни колани или други средства за безопасност на пътника. Усещането бе сходно с пътуването в бронетранспортьор или военен „Камаз“.

По думите на Герасим чуждестранните машини, които той е имал преди „Шерпа“, не са се справяли с всички препятствия по краищата на Русия, където няма пътища, и не са решавали проблема с нощувката. Във всъдехода има два нагревателя и затова руските студове не са страшни. В „Шерпа“ може да се монтира и „полева кухня“, допълва Герасим.

Възможностите на всъдехода

Конструкторът на модела Алексей Гарагашян каза за „Руски дневник“, че машината има безкамерни шини със свръхниско налягане и специална система за окачване на колелата, която позволява с лекота да се преодоляват препятствия от всякаква сложност.

„Шерп“ – идеален автомобил за времето след апокалипсиса

„Машината спокойно излиза от вода на лед, преодолява прегради с височина 70 см – независимо дали това са камъни или паднали дървета в гората. Ние тествахме всъдехода в Архангелска област и в Карелия, а също направихме поход с него по Колския полуостров. Той издържа всички изпитания на терени извън пътя в Русия“, заяви пред „Руски дневник“ Гарагашян.

По думите на конструктора в момента концернът-производител води преговори с представители на Министерството на извънредните ситуации (МЧС), а също планира да направи изпитания на всъдехода във Вологодска област. В зависимост от резултатите от тестването всъдеходът може да бъде модифициран, за да отговаря на изискванията на ведомството и тогава могат да го използват руските спасители.

„Всъдеходът е създаден за руските простори и идеално може да бъде използван в страни с аналогичен климат. Към него вече проявяват интерес купувачи от Финландия, Канада и САЩ. В бъдеще планираме да усвоим тези и други пазари“, допълни конструкторът.

Директорът на компанията „Шерп“ Сергей Самохвалов каза пред „Руски дневник“, че поръчките за всъдехода са запълнили работния график за два месеца напред. Основното ядро на клиентите е от Русия, но вече има поръчки от САЩ и Канада.


Loading...

Двигател: 1,5-литров дизелов
Максимална скорост: 45 км/ч (на суша), 6 км/ч (във вода)
Тегло: 1300 кг при товароподемност от 1000 килограма
Резервоар: 60 л (допълнително могат да се сложат две туби вътре в машината и в дисковете на колелата
още плюс 200 л)
Разход на гориво: 3 л/час

Източник: bg.rbth.com

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.

One comment

  1. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much apctapiered.

Comments are closed.