
Това заяви руският министър на отбраната Сергей Шойгу по време на заседание на колегията на ведомството, на което обсъдиха плановете за дейността на флота за периода 2019-2025 година.
Шойгу не уточни за какво именно оръжие става дума. Но тъкмо стана известно, че в началото на януари фрегатата “Адмирал Горшков” по проект 22350, която се намира в Баренцово море, за първи път успешно е използвала новата руска хиперзвукова ракета “Циркон”. Моряците са стреляли от борда по наземна цел, разположена на един от военните полигони в Северен Урал – на над 500 км от кораба.
Източници на ТАСС съобщиха, че изпитанията на боеприпаса от морски носители ще продължат. А след края на тестовата програма и екипажите на атомните подводници ще започнат усвояването на “Циркон”.
През февруари 2019 г. в посланието си пред Федералното събрание на страната руският президент Владимир Путин заяви, че работата над “Циркон” върви по график. Тази ракета, според държавния глава, развива скорост от 9 Маха и ще може на разстояние от над 1000 км да поразява както надводни, така и наземни цели.
Президентът уточни, че според плановете “Циркон” трябва да се ползва от серийните надводни кораби и подводници, включително онези, които към момента използват ракетни комплекси “Калибър”.
През ноември 2019 г. заместник-министърът на отбраната Алексей Криворучко съобщи, че най-новите руски хиперзвукови ракети се планира да бъдат разгърнати включително на преминаващите модернизация фрегата “Маршал Шапошников” и многоцелевата атомна подводница по проект 949А “Иркутск”.
А месец по-късно шефът на Обединената съдостроителна корпорация Алексей Рахманов заяви, че “Цирконите” ще могат да се разгръщат на всички руски кораби от нови проекти, припомня “Российская газета”. / bg.rbth.com
Тази информация достига до Вас благодарение WARS.BG – Военен портал на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.