Руската специализирана за Арктика техника няма конкуренция по издръжливост

Руската специализирана за Арктика техника няма конкуренция по издръжливост
Първият заместник-главен директор на концерн “Радиоелектронни технологии” Владимир Зверев заяви, че оборудването на концерна за Арктическия регион е планирано за работа при температури от -60 градуса, докато чуждестранното е за температури едва до -40 градуса.

Това Зверев заяви в рамките на Международния военнотехнически форум “Армия-2019”, като добави, че цялата техника, предназначена за работа в Арктика, притежава подобрени характеристики в областта на ниските температури.

“Към днешен ден нашата техника вече може да работи в тежките условия на Арктика дори при температури от -60 градуса”, докато в целия свят границата е от -40 градуса, цитира “Взгляд“.

По думите на Зверев за използването на техниката в мразовитите условия тя разчита на кратки срокове за подготовка, тестове и настройване.

А знаете ли, че руснаците имат ботуши, които могат да издържат до -70° С?

Нано валенки.
Студоустойчивите ботуши с името „Пионер на арктическото пътешествие“ (Pioneer of Arctic Travel), разработени в Сибир, издържат на студ до минус 70С (-94F). Те вече преминаха изпитания на ледената база „Барнео“ в Арктика.

Учените от Новосибирск създадоха за военните студоустойчиви ботуши „Pioneer of Arctic Travel“, които издържат температура от -70° С. При разработката са използвани нанотехнологии, което позволява да бъде постигнат „ефектът на термоса“ върху стъпалата на краката. Иновативните обувки вече преминаха изпитания в ледената база „Барнео“ в Арктика. Наноботушите ще бъдат достъпни и за обикновените граждани, които се занимават със зимни спортове и туризъм.

Фабриката, която пусна „Pioneer of Arctic Travel“ през 2013 г., си е поставила задачата да разработва иновативни материали за обувното производство. За тази цел промишлените производители са организирали научно-изследователски център, където са събрани учени, в частност специалисти по органична химия, които правят експерименти с модификации на полимери. Например етиленвинилацет – материал, който в съединение с нанотръбичките придава особено качество на иновативните ботуши. За да се избегнат пробиване и плъзгане, изобретателите са прибавили термичен еластичен пласт.

„Основната задача на нашите учени е разработване на нови материали за обувки, които подобряват силата, лекотата, студоустойчивостта и други свойства“, разказва представителят на компанията „Обувь России“ Наталия Паули. „Изследователите създадоха нов материал, който беше тестван в Новосибирския технологичен институт, а след това пилотна партида от ботушите беше изпратена на ледената станция, за да бъде изпробвана от експерти в реалните условия на Антарктида“.

Според препоръките на полярниците компанията доработва обувките и подготвя модели за армията. Производителите вече имат поръчки от държавни структури, военни подразделения и Министерството на извънредните ситуации на Русия. Първите 50 000 чифта вече са готови.

„В началото на годината беше въведена забрана за купуване на вносна продукция от леката промишленост за държавни и общински нужди. В резултат на това за руските производители се отвориха нови пазари с обем от $2,4 млрд. и 50 милиона чифта обувки на година“, съобщава Паули.

Компанията не планира да ограничава пазара на продажбите: моделът „Pioneer of Arctic Travel“ ще бъде предложен в специализирани търговски вериги за активен отдих, лов и риболов. В социалните мрежи вече има интерес от потребителите в Сибир – интересуват се ще бъдат ли разработени „нанокожуси“ и „наношапки“. Но сътрудниците на фабриката все още не работят по този въпрос.

„Планираме активна работа в сферата на производство на специализирани и работни обувки, притежаващи защитни свойства – огнеупорни и издръжливи. При тяхното производство също ще бъдат използвани високотехнологични материали, които позволяват обувките да издържат свръх натоварване“, каза още Паули.


Loading...

Тази информация достига до Вас благодарение WARS.BG – Военният портал на България!

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.