Представяме ви Топ 5 на руските спецчасти, прославили думата “спецназ” по цял свят.
-
ГРУ Спецназ
Родените през 1950 г. специални части на Главното разузнавателно управление (ГРУ) са “очите и ушите” на генералния щаб на руската армия.
Неслучайно емблемата им е прилеп на фона на земното кълбо и наподобява емблемата на Батман. Също като прилепа, ГРУ Спецназ действат тайно в тъмнината на нощта по целия свят.
На 21 август 1968 г., в нощта преди Варшавския договор да влезе в сила, тези части навлизат в Прага и слагат край на Пражката пролет, като с лекота поемат контрола над всички основни административни сгради в чешката столица.
Спецназ ГРУ са поемали мисии в Ангола, Бейрут, Виетнам, Афганистан и Камбоджа, където дори успяват да откраднат чисто нов хеликоптер AH-1 Cobra от американска база.
-
ФСБ Спецназ
Когато палестински терористи нападат и убиват членове на израелския отбор на Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г., съветското ръководство е решено никога да не позволи нещо подобно да се случи в СССР. Две години по-късно към КГБ е създаден отряд “Алфа” за борба с тероризма. Москва се готви да стане домакин на Лятната олимпиада през 1980 г., а “Алфа” е натоварен със задачата да гарантира сигурността на събитието.
Сред най-прочутите операции на “Алфа” са атаката (заедно със Спецназ ГРУ) на двореца Таджбек в Афганистан и покушението срещу афганистанския президент Хафизула Амин през 1979 година. По време на войната в Чечения отрядът се опитва да освободи болница в Будьоновск, завзета от терористите. Опитът за щурм обаче е предотвратен, а терористите успяват да избягат.
През 2002 “Алфа” и другарите им от “Вимпел” (създадена през 1981 г.) щурмуват Театралния център на Дубровка в Москва, след като той е превзет от терористи. При операцията са освободени 750 заложници, а 36 терористи са убити. За жалост по време на щурма и по-късно в болница умират 130 заложници.
-
Спецчасти на въздушните войски
За разлика от колегите им от Спецназ ГРУ, въздушните спецчасти не работят по целия свят. Основната им задача е да подготвят почвата в тила на врага за масовото приземяване на ВВС – обикновено те действат на разстояние не повече от 2000 км от силите си.
Спецчастите на ВВС в момента се представляват от 45-а отделна гвардейска бригада със специално предназначение (до 2015 г. – полк). По време на Първата чеченска война войниците от полка участват в щурмуването на Грозни.
Чеченските бунтовници са шокирани от “тихия” метод на работа на спецназовците: те безшумно окупират сграда след сграда и ги оставят в ръцете на моторизираната пехота, която върви след тях. Цели чеченски подразделения изчезват без следа.
-
Военноморски спецназ
Първите съветски подводни разузнавачи се появяват при обсадата на Ленинград през 1941 г., за да пазят града от Балтийския флот. Там те се сблъскват с торпедни катери от 12-та италианска ескадра, която атакува съветските военни кораби, мостовете, комуникационните постове и инфраструктурата на града. В резултат съветските специалистите попречват Ленинград да бъде взривен.
Днес подразделенията на руските водолази-разузнавачи (ПДСС) са базирани при всеки руски флот и в редиците им служат най-добрите от най-добрите морски пехотинци.
Мисията им е да гарантират сигурността на военноморските съоръжения и военни кораби. В случай на война ПДСС поемат саботьорски мисии във вражески води.
-
Силите за специални операции
Силите за специални операции (ССО) са най-младите от всички спецназ подразделения в Русия – те са създадени през 2009 година. Структурата им е подчинена на генералния щаб и включва всички видове спецчасти в армията.
Информацията за персонала и операциите на ССО е класифицирана. Знае се, че бойците им са участвали в операциите в Крим (2014), Сирия и в сблъсъци със сомалийски пирати. / bg.rbth.com
Тази информация достига до Вас благодарение WARS.BG военният портал на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.