Как съветски патрулен кораб докарва американски крайцер до истерия в Черно море

Как съветски патрулен кораб докарва американски крайцер до истерия в Черно море

Преди 31 години, на 12 февруари 1988 г., се случва едно от последните сражения от Студената война, известно като “стълкновението между кораби на СССР и САЩ в Черно море”, припомня “Российская газета“. Без да откриват огън, стражевите кораби на Черноморския флот гонят от съветските териториални води американски ракетен крайцер и есминец, три пъти по голям от тях самите.

Във втората половина на 1980-те години, на фона на сериозното затопляне на отношенията между СССР и САЩ зачестяват провокациите от страна на американския флот в териториалните води на СССР. Възползвайки се от различните тълкувания на определените морски граници и конвенциите на ООН в сферата на морското право, даващи на чуждестранните кораби възможност да навлизат в чужди териториални води – в интерес на истината, с включени радари и само за съкращение на пътя – флотът на САЩ води неприкрито разузнаване по съветските брегове.

През март 1986 г. два кораба на 6-и флот на САЩ, ракетният крайцер Yorktown и есминецът Caron се приближават с 6 мили повече от допустимото към частта на Крим, където е разположен тренажорът на палубната авиация на съветския ВМФ НИТКА и комплексът от правителствени дачи “Форос”, където действат системи за специални комуникации. Радарите и останалите средства за радиотехническо разузнаване на американците работят с пълна пара.

Скоро главнокомандващият на съветския ВМФ адмирал Владимир Чернавин предлага на ръководството на страната мерки за активно противодействие на подобни провокации, включително масово изместване на нарушителите. Михаил Горбачов одобрява плана и препоръчва “да се използват по-силни кораби” и да се избегнат загуби сред личния състав.

Две години по-късно Yorktown и Caron се връщат в Черно море. Командването на Черноморския флот знае, че те приближават и праща срещу тях два стражеви кораба – “Беззаветни” и СКР-6. Те съпътстват американците още от Босфора. Малко по-далеч ги следват пограничният СКР “Измаил” и издирвателно-спасителният кораб “Ямал”. Yorktown и Caron прекосяват териториалните води на България, Румъния и спират на 40-45 мили от Севастопол, където прекарват две денонощия.

В утрото на 12 февруари командният пункт на Черноморския флот получава съобщение: “Американските кораби са поели курс на 90 градуса, който води в нашите териториални води, със скорост 14 възела. До териториалните води остават 14 мили”. Стражевите кораби предават следната информация на крайцера, който е най-отпред: “Вашият курс води към съветски води. Имаме заповед да ви изместим”. Американецът отвръща: “Разбрах всичко. Нищо не нарушавам, следвам предишния курс и скорост”.

В 10:45 ч есминецът и крайцерът влизат в териториалните води на СССР. Пограничният СКР “Измаил” изпраща сигнал: “Нарушихте държавната граница на СССР”. “Беззаветни” и СКР-6 започват да приближават американците. “Беззаветни” догонва Yorktown и известно време се движи паралелно с него. В 11:02 ч стражевият кораб завива надясно и под ъгъл от 30 градуса се насочва към кърмата на крайцера. От удара се възпламеняват искри и боята изгаря. “Беззаветни” пробива обшивката на Yorktown. В същото време СКР-6 преминава по допирателната по левия борд на Caron, пробива обшивката му и разбива спасителната лодка.

По време на втория удар високия форщевен на “Беззаветни” навлиза в хеликоптерната палуба на крайцера, при което задната част на стражевия кораб се потапя под водата и разрушава командирския катер и пусковата установка за крилати ракети “Харпун”. На крайцера избухва пожар.

Стражевият кораб се отдръпва, но предупреждава, че ще повтори навала, ако американските кораби не напуснат  териториалните води на Съветския съюз. В отговор есминецът приближава “Беззаветни” от другия борд и се опитва да приклещи съветския кораб. На стражевия плавателен съд зареждат и разполагат от страната на Yorktown и Caron реактивни бомбомети РБУ-6000. Корабите на САЩ се отдръпват, но на крайцера започват да се готвят за излитане на палубни хеликоптери. “Беззаветни” вика авиацията и предупреждава, че ако бъдат вдигнати хеликоптери, те ще бъдат свалени заради нарушение на въздушното пространство на СССР. След  това, когато над палубата на Yorktown преминават два Ми-24, хеликоптерите се връщат обратно в ангарите.


Loading...

Американските кораби променят курса и отиват в неутрални води, където стоят на дрейф и започват активни радио преговори с командването. След няколко часа Yorktown и Caron се насочват към Босфора и без да спират напускат Черно море. Пострадали в инцидента няма. Yorktown е на ремонт за няколко месеца, а командирът на “Беззаветни” капитан втори ранг Владимир Боглашин е награден с орден “Червена звезда”.

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.