От октомври 2015 г. военноморският флот на Русия участва в бойните действия срещу терористите от „Ислямска държава“ в Сирия. Днес борбата с тероризма е едно от приоритетните направления в дейността на руските моряци, а за създаването на нови кораби, бази и инфраструктура се влагат безпрецедентни средства.
Нови кораби и подводници за флота
За периода 2011-2022 г. Русия планира да инвестира 5 трлн. рубли ($78 млрд.) в строителството на нови кораби и подводници за Военноморския флот (ВМФ).
В момента върви работа по серия от шест фрегати по проекта 11356 тип „Адмирал Григорович“: командването на ВМФ се готви да приеме в строя вече третия кораб от този проект.
Предприятията от отбранително-промишления комплекс (ОПК) приключиха и строителството на шест дизел-електрически подводници по проекта 636.3 „Варшавянка“ за Черноморския флот. Подводниците са снабдени с най-новите крилати ракети „Калибър-ПЛ“, които могат да поразяват цели на разстояние до 2500 км.
„Възможностите на новите подводници бяха демонстрирани за първи път в края на миналата година, когато „Ростов на Дон“ нанесе удари с „Калибър“ по обекти на терористите в Сирия“, каза пред „Руски дневник“ бившият заместник-главнокомандващ на ВМФ Игор Касатонов, който е и бивш командващ на Черноморския флот.
По думите му предприятията от ОПК ще построят още шест такива подводници за Тихоокеанския флот до 2020 година.
„В момента се работи и по серия стратегически ракетни подводни крайцери по проекта 955 „Борей“, допълни бившият заместник-главнокомандващ на ВМФ. Според него в строя са вече три подводници от този тип, а до 2020 г. флотът ще получи още пет.
Модернизация на базите на ВМФ
Основните сили и средства на руското Министерство на отбраната в момента са насочени към модернизацията на базите за подводниците на ВМФ в Далечния изток – в гр. Вилючинск в Камчатския край (6675 км източно от Москва) и в Новоросийск на крайбрежието на Черно море (1510 км южно от Москва). Именно за камчатската база ще заминат четири подводници по проекта 955 тип „Борей“. Още четири ще бъдат изпратени по кейовете на Северния флот.
В момента в Новоросийск и на Черноморското крайбрежие вече дават бойни дежурства три дизелови подводници по проекта 636.6 тип „Варшавянка“ с крилати ракети „Калибър“, като до три години в базите ще пристигнат и останалите три подводници от този тип. Дотогава ще приключи изграждането на цялата необходима инфраструктура.
Според експерти, с които „Руски дневник“ разговаря, в новата програма са взети предвид грешките, направени от Съветския съюз в края на 1970-те и началото на 1980-те години. Тогава в строя са въведени големи крайцери-самолетоносачи по проекта 1143 тип „Кречет“. Съдовете постъпват във флота, но за тях не е създадена никаква инфраструктура и са принудени през цялото време да стоят, без да бъдат използвани и напразно да хабят ресурса си, което на свой ред води до преждевременното им бракуване. Сега под всеки кораб и подводница се създава цяла мрежа от брегова инфраструктура.
Какви кораби са нужни още на флота
„Военноморският флот в момента има остра нужда от големи десантни хеликоптероносачи, тъй като те обезпечават доставката на военни товари и авиационни групи в районите, където текат бойни операции. В момента за Русия това е Сирия“, каза за „Руски дневник“ военният наблюдател на „Известия“ Дмитрий Сафонов.
По думите му един подобен хеликоптероносач може да замени цяла авиобаза, аналогична на „Хмеймим“.
„В Русия в момента има проект за голям десантен хеликоптероносач тип „Прибой“. Той ще бъде пуснат през 2025 г. заедно с атомния есминец тип „Лидер“ и новия самолетоносач тип „Сторм“, чийто проект бе представен пред света в средата на 2015 г.“, добави анализаторът.
Експерти отбелязват, че Русия днес разполага само с една военна база в чужбина – в Сирия.
„Русия няма намерение да се състезава с американците по брой кораби, бази и присъствие в световния океан“, допълва Сафонов. По думите му обаче новите самолетоносачи и хеликоптероносачи ще позволят на Москва, подобно на Вашингтон, да проектира силите си във всяка точка на планетата.
Проблеми на флота
Един от основните проблеми на руския флот в момента е липсата на двигатели и резервни части, които по-рано се доставяха от украински фирми.
Сред най-големите „изгорели“ договори е този с предприятието „Зоря-Машпроект“, разположено в Николаево, Украйна, за доставка на шест газотурбинни двигатели за патрулни кораби по проекта 11356.
„Преди кризата във взаимоотношенията с Украйна Русия получи само три от шестте двигателя. Така се оказа, че три кораба по проекта 11356 ще „застояват“ чак до 2018 г., докато Русия не успее да осигури вътрешно производство на аналогични двигатели“, заяви пред „Руски дневник“ редакторът на списание „Арсенал Отечества“ Виктор Мураховски.
По думите му един от най-острите проблеми продължава да е ремонтът на корабите от „съветското наследство“ и тяхната модернизация. „Имаме много ракетни крайцери и ескадрени миноносци, построени още в съветско време“, твърди той. Част от корабите не могат да изпълняват бойните си задачи, но и до момента не са изведени от състава на флота.
За да се ремонтират, трябва да се изградят нови корабостроителни заводи и да се разширят старите. Тези проекти изискват големи финансови инвестиции и сериозна многогодишна работа, допълва Мураховски.
Източник: bg.rbth.com
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.