Пълната реализация на проекта беше поета от Обединена авиостроителна корпорация (OAK).
Основната база за летателни тестове ще бъде експериментален самолет, направен на базата на Ил-76. Перспективният реактивен двигател, който ще захранва стратегическия бомбардировач от ново поколение ПАК ДА, ще може да издържи на шока от ядрена експлозия.
Изпитанията на двигателя за перспективния стратегически ракетоносец ПАК ДА ще започнат през 2020 г., съобщи “Интерфакс”, позовавайки се на информиран източник.
“Наземните тестове ще започнат в края на 2020 г. и трябва да приключат до края на 2021 г., след което се планират летателни изпитания. Вече е подписан договор за финализиране на летящата лаборатория на базата на ИЛ-76 за тестове на новия двигател”, заяви събеседникът на агенцията, пише “Российская газета”.
Бяха обявени и някои характеристики на двигателя на ПАК ДА: той трябва да може да издържи на ударния шок от ядрената експлозия, да работи в температурния диапазон от -60 до +50 градуса и да обезпечава непрекъснат 30-часов полет. Срокът на служба на двигателя на самолета е 12 години с възможност за удължаване до 21 години. Очаква се силовата установка да подсигури тяга от 23 тона.
Припомняме, че перспективният ПАК ДА се разработва от ПАО “Туполев”, за да замени сегашната линия самолети за стратегическата авиация на Въздушно-космическите сили (ВКС) на Русия: Ту-22М, Ту-95 и Ту-160.
Новият стратегически ракетоносец ще бъде дозвуков и незабележим – затова е изграден по схемата “летящо крило”, като са използвани и други стелт технологии. Основното оръжие на самолета ще бъдат хиперзвукови ракети с обсег на полета 7000 км и изкуствен интелект.
Боеприпасите сами ще решават кога, къде и по кой маршрут да летят – задачата на носителя е само да ги достави до мястото на пуска. Също така в арсенала на ПАК ДА ще бъдат включени ракети “въздух-въздух” – това ще му позволи да лети без съпровождане. / bg.rbth.com
Тази информация достига до Вас благодарение WARS.BG – Военен портал на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.