Военната история на България може да бъде условно разделена на шест големи периода на базата на развитието на българската войска от древността до наши дни:
Военна история на българските земи от древността до падането под османска власт (1396) – обхваща военната история на траки, славяни от българската група и прабългари, както и държавите основани от българите. Най-характерни за периода са десетките Българо-византийски войни.
Въоръжени борби за освобождение (1396-1878) – въстанията, бунтовете и хайдушкото движение в този период, както и върха на освободителните борби – Априлското въстание и последвалата Руско-турска война.
Военна история от Освобождението до края на Първата световна война (1878-1919) – един изключително наситен на военна история период включващ войните на национално обединение (Сръбско-българска, Балканска, Междусъюзническа и Първа световна война).
Военна история на България от края на Първата световна война до края на Втората световна война (1919-1945) – включва следвоенния период, както и участието на България във Втората световна война.
Българската армия през тоталитарно време (1945-1989) – комунистическия период на българската войска, реорганизацията в Българска народна армия по съветски образец.
Българската армия от началото на демокрацията до днешни дни – реформите в периода 1989-2000 г., преминаването към професионална армия и участието на Българската армия в операциите на НАТО в Босна, Косово, Афганистан и Ирак. / wikipedia.org
Тази информация достига до Вас благодарение WARS.BG – Военен портал на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.