Die Welt: Военната мощ на Русия е по-голяма от всякога

Die Welt: Военната мощ на Русия е по-голяма от всякога
Немското издание Die Welt предизвиква параноя, като обрисува заплахата, която може да представлява за съседите си “агресивната и непредсказуема Русия”.

Освен прословутите “кибератаки” и “провокации” към европейците, според запитаните от автора експерти е налице и известен “ядрен шантаж” от страна на Русия.

Според изследването на германците под прицела на Москва се намира най-вече Европа. В преведената в ИноСМИ статия се изброяват шест причини защо руската мощ е толкова голяма.

Военната мощ на Русия е голяма като никога преди. И под прицела на Москва във военен план е преди всичко Европа. До такива изводи стига Изследователският институт по национална отбрана към военното министерство на Швеция. “Русия на Владимир Путин отново стана агресивна, непредсказуема държава, която иска да завладее своите съседи или поне да ги контролира”, отбелязва Хайнрих Браус, който до 2018 г. е помощник на генералния секретар на НАТО по въпросите за отбранителната политика и планирането в щабквартирата в Брюксел.

Руското ръководство дори е готово “за своите властно-политически цели да задейства военната сила, ако смята, че може да се справи с рисковете, както можем да видим например в Украйна и Сирия”, твърди Браус, понастоящем научен сътрудник в Немското общество за външна политика. Какво стои зад руската мощ?

Възможни мащабни атаки след известно време

По данни на шведското издание Русия значително е увеличила военните си разходи, както и количеството военни учения. Бойната ѝ мощ от 2008 г. силно се е разширила. Въоръжените сили на страната са способни победоносно да провеждат локални войни в съседни региони и едновременно с това да осигурят присъствие в Сирия и в Украйна. Браус отбелязва: “Безпокои ни растящото регионално превъзходство на Русия над традиционните въоръжени сили на източната граница на НАТО, което е подкрепяно от ядрени средства”. Към тях се отнасят и новите ракети със среден обсег 9М729, насочени срещу Европа.

Експертът по безопасност разказва за “възможността от радикална промяна в обстановката поради бързо регионално нападение, подготвено и съпроводено от кибератаки и кампании по дезинформация, преди НАТО да успее да реагира ефективно”.

Ян Техау, експерт по външна политика в германския фонд “Маршал” в Берлин добавя: “Русия е разработила сценарий за ядрен първи удар и технически тя има възможност да атакува не само Балтийските страни, но и градове като Стокхолм и Берлин в течение на няколко минути с помощта на разположените в Калининград ракетни комплекси “Искандер”. Те могат да бъдат снабдени с ядрени боезаряди. “Европа трябва да е нащрек, за да не поддаде на военния и ядрен шантаж”.

Европа е в центъра на вниманието

За Москва основният враг е НАТО. “До 2029 г. военният потенциал на Русия с голяма вероятност ще се концентрира над Европа”, гласи изследването. Това не е изненадващо, смятат шведските експерти. Най-добрите предпоставки за водене на регионален конфликт, от гледна точка на Русия, са на запад и на юг. Там има инфраструктура с мрежа от пътища, ЖП-линии и плавателни пътища, удобни за военни превози. “Европейският регион на военни действия има благоприятни предпоставки за руските операции”, смятат експертите от Швеция.

Разширение на сферата на влияние

В изследването се казва още, че “руските въоръжени сили вероятно ще предприемат по-нататъшни стъпки за разширение на потенциала си, проектирането на силата си в стратегически важните региони в международен план”. Средиземноморският регион е ярък пример за това: морските съединения и военните бази в Сирия служат за систематично разширение на военното влияние в Близкия изток и Северна Африка.

Ново високотехнологично оръжие

В изследването се анализира “постепенният ръст на военния потенциал на Русия и особено по отношение на така нареченото интензивно водене на военни действия срещу добре въоръжени противници”.

Президентът Владимир Путин, напомня изданието, обяви разработката на нови разузнавателни и настъпателни дронове, лазерни и хиперзвукови системи, както и роботи. Но Путин не само мечтае за ново оръжие-чудо, но и вече разполага с такова: хиперзвуковия “Авангард” с възможност да носи ядрен заряд, който не може да бъде спрян от нито една западна система за ПВО. Скоростта му е до 33 000 км/ч, а обсегът на полета от 4000 до 6000 км, в комбинация с невероятна маневреност. НАТО не разполага с нищо подобно.

Мощен подводен флот

В центъра на вниманието в изследването са подводниците от клас “Борей”, които също са смятани за невероятно маневрени. Новите “Бореи” трябва да постъпят в строя до около 5 години. Те са снабдени с междуконтинентални ракети с ядрени бойни глави и обсег на полета от 8000 км. Освен това е налице и подводният дрон “Посейдон” с възможност за носене на ядрен заряд. Сега той е в етап на изпитания, но ще може да нанася големи щети на западния алианс. НАТО не може нито да установи координатите му, нито да го ликвидира.

Освен това на разположение на Москва са около 35-40 торпедни подводници и “Лошарик” – най-тайнствената подводница в света. Според наличните данни тя е способна да се потапя на дълбочина от 6000 м, снабдена с камери и манипулатори. Сред задачите ѝ са шпионаж и (в случай на заплаха) повреждане на комуникационните кабели на морското дъно за прекъсване на трансатлантическите връзки.

Тактиката на целенасочената провокация

Москва редовно нарушава границите на въздушното и морското пространство в Балтийско море, твърди изданието. И тези провокации целят да проверят Запада и да разберат колко са големи решителността и единството в Алианса.

Експертът по външна политика Техау смята: “Също може да става дума за това действително ли от НАТО са готови при нетрадиционни заплахи, тоест в киберсферата или хибридните конфликти, да оценяват такива акции като военно нападение”. / bg.rbth.com


Loading...

Тази информация достига до Вас благодарение WARS.BG – Военен портал на България!

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.