Русия разработва нов самолет-прехващач

Русия разработва нов самолет-прехващач

В края на декември 2015 година ръководителят на РСК „МиГ“ Сергей Коротков заяви пред журналисти, че „най-новият авиационен комплекс, който ще замени легендарния прехващач, ще се изгражда според съвременните принципи на военното самолетостроене и с нови материали“. В момента се преработва външният облик на новата машина.

Дейностите по новия прехващач започнаха в началото на 2014 година. Тогава представителят на комитета на Държавната Дума на Русия по отбраната депутатът Александър Тарнаев съобщи, че е подписан съответният документ за научно-изследователски и опитно-конструкторски работи по изтребителя-прехващач МиГ-41.

За този самолет на практика нищо не се знае. По думите на главнокомандващия Въздушно-космическите сили Виктор Бондарев изграждането на новия изтребител-прехващач по план трябва да приключи към 2020 година. Летецът-изпитател Анатоий Квочур предположи, че новият самолет ще въплъщава всички най-добри качества на предшественика си – МиГ-31, а при скоростния режим значително ще го превъзхожда, превишавайки прага от 4 Маха (4 пъти скоростта на звука).

„Тази модернизация трябваше да се направи още преди 20 години. Тогава обаче това не стана, затова сега изискванията се повишават. Те се отнасят и до скоростта на прехващача, която се очаква да нарасне до 4-4,3 Маха (близо 4248 км/что – бел. ред.)“, заяви летецът в интервю за агенция РИА „Новости“.

В работата по свръхзвуковия прехващач МиГ-41 се използват проекти, започнати през 90-те години на миналия век, и индексите 301 и 321. Като се има предвид, че новата машина се конкурира с разработката на Опитно-конструкторското бюро на името на П.О. Сухой, което и инициатор на създаването на прехващач с по-ниска себестойност, „работещ“ при скорости от 2500-2700 км/ч, промишлеността и военните трябва да се споразумеят по целесъобразността на разработката на единия или другия проект.

В момента едновременното изграждане на машини от марката „Су“ и „МиГ“ донякъде повтаря ситуацията, създала се през 70-те години на миналия век, и ударните комплекси Ту-22М и Т-4, последният от които не влезе в серийно производство заради високата стойност и сложното обслужване.

МиГ-31, както и досега, е основата на противоотбранителната авиация на Въздушно-космическите сили на Руската федерация. Засега част от изтребителите-прехващачи планово се модернизират, за да се повишат бойните им възможности. Модернизираните МиГ-31 (които ще получат обозначението МиГ-31БМ) ще имат нова авиационна електроника, въоръжение и бордово радиоелектронно оборудване. В резултат на извършваните работи ефективността на МиГ-31БМ в сравнение с МиГ-31 нараства 2,6 пъти.


Loading...

Авиационният полк, който е базиран на военното летище „Централная Угловая”, близо до Владивосток, вече получи през декември 2015 година първите три модернизирани МиГ-31БМ. През 2016 година се планира авиопаркът на полка, който се състои от самолети Су-27 СМ и МиГ-31, да бъде подменен изцяло с модернизирани машини. МиГ-овете–31БМ ще останат в строя на руските Въздушно-космически сили до 2028 година, докато не бъдат заменени напълно от най-новите прехващачи МиГ-41.
Източник: bg.rbth.com

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.