„Точка-У” е използвана в много локални конфликти за повече от 20 години
В НАТО са силно обезпокоени от руските ракети „Искандер”, но дори и далеч по-простият ракетен комплекс „Точка” е способен да предизвика не малки разрушения, пише списанието National Interest.
Тактическите ракетни комплекси от типа на „Точка” могат да нанесат значителни щети на противника, дори той да е по-добре въоръжен. Тези системи позволяват да се нанесат точни удари по командни пунктове, струпване на войски, складове и летища. По шосе развиват скорост до 60 км/час.
Компактната и ефективна „Точка” е приета на въоръжение през 1975 г. В постъпилата във войската през 1989 г. комплекс „Точка-У” далечината е увеличена от 90 на 120 км., а вероятното отклонение е намалено на 90 м.
„Точка” се разполага на позиция за 15 мин., а се презарежда за 20 мин. Ракетите могат да бъдат както с конвенционални, така и с ядрени заряди. Съществуват и противолокационни ракети и варианти, използващи електромагнитен импулс за извеждане от строя на противниковата електроника.
Обикновено подобни балистични ракети се използват рядко, но не и в случая с „Точка”. Тези системи са използвани по време на бойните действия в Чечня, в Южна Осетия, в Близкия Изток.
Едно от първите използвания на „Точка” е фиксирано по време на гражданската война в Йемен през 1994 г. по време на гражданската война. През 2014 г. въстаниците-хусити с нея нанасяха удари по силите на саудитската коалиция, която понесла стотици жертви, отбелязва NI.
По време на конфликта в Украйна ракетни комплекси „Точка” са използвани против опълченците в Донбас.
„Бойните успехи на „Точка” показват, че даже тактическа балистична ракета от времето на Студената война със сравнително малка далечина е способна да нанася не малки щети дори по време на конфликт с противник, имащ превъзходство във въздуха и добри средства за ПВО” – пише NI.
Източник: blitz.bg
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.