7 от най-странните руски музеи, които няма да откриете никъде другаде

1. “Бункер 42”, Москва (Бункерът на Сталин)

“Бункер 42” е Музей на студената война, разположен в центъра на Москва. Можете да разгледате това подземно съоръжение и да разберете повече за ядрената конфронтация между СССР и САЩ. Бункерът е построен през 1950-те с цел да служи като щаб на Въздушните сили за дълги разстояние. Намира се на 60 м под земната повърхност и е с площ от 7000 кв. м. През 1960-те бункерът е съоръжен с животоподдържаща система, водоснабдяване и достатъчно храна, за да могат офицерите да живеят в него дълго време. През 1980-те обаче състоянието му се влошава и през 1995 г. той е разсекретен.

Главният вход на бункера е снабден с асансьор и е защитен с шестметров бетонен капак, скрит във фалшива къща от 19 век. Целта на капака е да пази входа от вълната на евентуална ядрена експлозия – съоръжението може да издържи директен удар от въздушна бомба.

Как се стига там: Москва, ул. “Котелнически” 5, 11. Касата за билети работи всеки ден от 10:00 ч до 20:00 ч. Музеят е отворен 24 часа. http://bunker42.com/eng/

Какво се крие там? Гледайте видеото >>>

2. Музей на смъртта, Новосибирск

Този музей в Новосибирск (3200 км източно от Москва) е посветен на погребенията… ако това ви звучи твърде мрачно, причината е, че действително е така. Тук са изложени поредица от снимки от т. нар. “посмъртен” жанр: дизайнерски траурни дрехи, посмъртни маски, статуи и паметници. Има и впечатляваща колекция от необичайни костюми. Готино!

Как се стига там: Новосибирск, Восход, ул. “Военторговская” 4/16, Работно време: вторник-петък 12:00 – 19:00 ч; събота-неделя: 11:00 – 19:00 ч. http://musei-smerti.ru/

3. Музей с една картина, Пенза

Музеят с една картина, кръстен на Г.В. Мясников, е държавен музей, разположен в Пенза (640 км югоизточно от Москва). Основан е през 1983 г. и в света няма втори като него.

Тук няма постоянна изложба. В единствената зала стои една единствена картина (обикновено важно произведение на изкуството). Преди посетителите да могат да разгледат творбата, те гледат 45-минутен филм, който описва особеностите на изложбения предмет, неговата история и биографията на художника.

В музея са излагани шедьоври като “Превземането на снежния град” на Василий Суриков, “След битката” на Кузма Петров-Водкин, “Портрет на млада жена” на Тициан и др.

Как се стига там: Пенза, ул. “Кирова” 11. Отворен е всеки ден с изключение на четвъртък от 11:00 до 18:00 ч. За да посетите музея, трябва да се обадите или да изпратите мейл на: penza-art@mail.ru  http://www.museum.ru/m1574

4. Музей на краденето на автомобили, Барнаул

На втория етаж на малка къща в гр. Барнаул (3600 км източно от Москва) се крие истинско съкровище за всички автомобилни фенове (и автоджамбази). Музеят, посветен на кражбите на автомобили – да, правилно прочетохте – отваря врати през 2003 г. и е създаден от служителите в градската спасителна служба на Барнаул, която евакуира катастрофирали коли.

Тук са изложени невероятно много методи за отвличане на коли: не само стоманени линии и гаечни ключове, но и капани за мечки! Местната полиция е подарила на музея много интересни експонати като фалшиви табели, фалшиви шофьорски книжки, устройства за копиране на кодове на автомобили и заглушители на радио сигнал.

Как се стига там: Барнаул, ул. “Анатолия” 130. Отворен е всеки ден от 10:00 до 19:00 ч. http://muzeumugona.ru/

5. Ледоразбивач-музей “Ангара”, Иркутск

Ледоразбивачът “Ангара” е един от най-необичайните паметници в Иркутск (5200 км източно от Москва). Най-старият ледоразбивач в света е създаден през 1900 година. Построен е от корабостроителницата “Сър Армстронг Уитърт и Ко” в Ню Кесъл, Англия по поръчка на Комитета за строителството на Сибирската железница.

По онова време транспортът в района на Иркутск е ограничен основно до фериботи, които могат да плават единствено зад ледоразбивач поради заледените води. “Ангара” се използва чак до началото на 1960-те години. През 1990-те корабът е закотвен в Иркутския залив и е превърнат в музей.

Как се стига там: Иркутск, ул. “Маршал Жуков” 36а. Отворен е всеки ден от 09:00 ч до 21:00 ч. http://angara.gavailer.ru/

6. Музей за историята на солта, Соликамск, Пермски край

Гр. Соликамск (името му означава “сол на р. Кама) в Урал, разположен на 1600 км източно от Москва, в миналото е известен като солната столица на Русия. Основан е през 15 в., когато фамилията търговци Калиникови създава солници тук. Преди това местната икономика зависи силно от минодобива.

Единственият музей на солница в света е разположен в старата Уст-Боровая солница, която работи от 1882 до 1892 година. В него е показан процеса на производството на сол през вековете. В мините нямало прозорци, а от гъстия дим работниците не можели да видят по-далеч от една ръка разстояние.

Солниците използвали традиционна изпарителна техника, която остава основният метод за добив на сол в Русия до средата на 20 век. На 1 януари 1972 г. солницата е затворена и в крайна сметка е превърната в музей.

Как се стига там: Соликамск. Ул. “Газети Звезда” 2. Отворен вторник-събота от 09:00 до 17:00 ч. http://en.muzeisolik.ru/

7. Мемориален музей “Тъмницата на НКВД”, Томск

Музеят “Тъмницата на НКВД” в Томск (5800 км източно от Москва) е разположен в мазата на бившия затвор НКВД и функционира от 1923 до 1944 година. В двора на затвора, който днес се се нарича “Възпоменателен парк”, е издигнат паметник на всички жертви на репресиите. Музеят включва коридор, камера за затворници и стаята, където са работили следователите.

Сред експонатите са документи от разследвания, фото албуми и предмети, създадени от затворниците в лагерите и на местата за заточение.


Loading...

Как се стига там: Томск, ул. “Ленин” 44. Отворен от вторник до събота, от 10:00 до 18:00 ч. http://nkvd.tomsk.ru/  /  bg.rbth.com

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.