Въпросът за състоянието на БА има две страни. Като парламентарист искам да кажа какво направи през двете години за армията парламентът. Приехме закони, нормативна база, която дава възможности за БА и отговаря на очакванията на българските граждани и държава. На нашата дейност като Комисия по отбрана и като политици може да се даде добра оценка. А какво е реалното състояние на БА от гледна точка на техническото и финансовото обезпечаване, на мотивацията на хората в системата.
Много сериозен недокомплект мъкне като гърбица армията от много време. Ако нещата продължат така, няма да се компенсират години напред. Големият проблем е, че в бюджена за 2017-а за отбрана не е включен финансов ресурс който да обезпечи целия недокомплект, а само малка част от 500 човека.
От гледна точка на социалния статус, определящ за мотивацията, направихме крачки напред. И даваме възможност интересът към постъпване във ВС и към военните училища да е по-сериозен.
Знае се за техническото обезпечаване с остаряла техника, в много случаи неработеща.
Определени системи не работят във всички видове ВС, а недостигът на консумативи е хроничен. Това е проблем, който в определени моменти поставя буквално живота на военнослужещите в рискова ситуация. Въпросът трябва да се реши спешно като неотложен национален приоритет. То няма да стане само с финансиране, защото заради лобизъм, интереси и липса на политическа воля нещата се провалят. Това е най-сериозният проблем за България не само за отбранителния сектор, а и в други политики – липсва приемственост и консенсус по стратегически приоритети на държавата за години напред, независимо кой ще я управлява.
Няма съвършен проект без негативи. Но се надявам това, което ще се случи в отбраната през следващите години, да бъде реализация на осъзнатия неотложен конституционен приоритет за защита на териториалната ни цялост и сигурността на гражданите и държавата. В тези термини се фокусират много нови моменти, свързани със заплахите за националната сигурност. Наложи се да променим нормативната база, защото се налага армията да се включи в неспецифични дейности характерни за конвенционални конфликти.
Трябва ни един качествено нов мениджмънт на сигурността в България, който да включва армията, МВР, специалните и разузнавателните служби. Не да се работи на парче без синхрон, което намалява потенциала на сектора сигурност. При един качествен мениджмънт на сектора отново основна роля имат човешкият фактор и техниката при добро финансиране и добра нормативна база. Аз се надявам, че отделените за модернизация средства ще доведат до реална модернизация. Дано следващото правителство да не смени приоритетите в модернизацията.
Важен фактор е комуникацията ни с НАТО по възможности за реализиране на комплексни проекти, свързани със стабилизиране на ВПК на България.
Защото е важно състоянието на ВПК и ролята му в създаването на БВП на България. В условията на глобални конфликти тя може да е значително завишена. И по линия на Алианса ще има сериозни възможности по възстановяването на страните, които днес са терен на конфликт. Защото по отношение на Ирак ние дадохме жертви, но с нищо не участвахме при възстановяването му. Така сега българските граждани ще получат дивиденти за лишенията, които получават заради пренасочване на финансов ресурс в сигурността.
Надявам се да надделеят оптимизмът, прозрачността, отговорността и реализмът във всичко, което се случва в отбранителния сектор в страната. А в него работят високоподготвени, качествени и отговорни професионалисти, които, осъзнавайки че рискуват живота си, изпълняват служебните си задължения даже и понякога некомпетентно зададени.
Така че специално ги поздравявам с идващите празници като човек с дългогодишно отношение към отбранителния сектор и пожелавам здраве на тях и семействата им. И дано през следващите години изборът на тази професия да им носи удовлетворение, спокойствие и гордост, а не огорчение и безсънни нощи.
Източник: pan.bg
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.