Как АК-47 превръща Калашников в най-добрия оръжейник в света?

Как АК-47 превръща Калашников в най-добрия оръжейник в света?
Оръжието се превръща в символ на революция и бунт, съставлявайки повече от 15% от световния арсенал от стрелкови оръжия.

В края на 1940-те години оръжейният конструктор Михаил Калашников създава автомат, който става не само основно оръжие на съветската армия, но и национален символ.

Парадоксално, но той също се превръща в символ на революцията и постоянен елемент в ръцете на партизани и противници на авторитарните режими в развиващия се свят.

По пътя към славата


Sputnik

Михаил Калашников е роден в селско семейство на 10 ноември 1919 г. в малкото село Куря в региона на Алтай в Русия. Бъдещият конструктор е 17-то (!) дете в семейството. Тъй като родителите му не печелят достатъчно, за да ги изхранват, той си намира работа при изграждането на Туркменистано-сибирската железница още в седми клас.

Там той се интересува от проектирането на машини и оборудване, което му помага да стане танкист в съветската армия няколко години по-късно.

Калашников произвежда първите си изобретения още преди началото на Втората световна война, включително брояч за картечници и брояч за пробег на танкове. Всяко от тях е масово произвеждано и използвано в оборудването.

През 1941 г. Втората световна война връхлита Съветския съюз. През септември същата година Калашников е изпратен на фронта като танкист, но по-късно същия месец е сериозно ранен и хоспитализиран. След войната на фронтовата линия той е изпратен в завода за оръжия в Ижевск, където му е възложено да развива малки оръжия за военните.

Първата му пушка всъщност е създадена в болничното му легло. Това е компактен, преносим блок, който войниците могат да транспортират в тесни превозни средства. Той обаче е неточен, а при военни условия няма време за преправяне. Така проектът потъва в забвение и Калашников отива да работи в завода за производство на масови оръжия.

АК-47


Kalashnikov Media

В началото на 1940-те години се появява нов клас малки оръжия: автоматът. Първите се ползват от нацистките войски и ефективно революционизират света на производството на оръжия.

Уникалността на такива пушки е в патрона, който е по-слаб от този на стандартната пушка, но далеч по-мощен от този на пистолета. Това дава възможност на пушките да се комбинират със скоростта на стрелба на автомата, позволявайки на стрелеца да поразява цели на разстояние от 100-200 м, като най-добрите пушки от онова време.

Именно в този клас оръжия Калашников прави първия си и най-голям пробив с известния АК, създаден специално за такъв “междинен” 7.62х39-мм патрон. Той представя своето изобретение на министерството на отбраната към края на войната като част от конкурс за избор на ново основно огнестрелно оръжие за съветската армия.


Kalashnikov Media

Калашников побеждава всички конкуренти, а завода в Ижевск, където той работи, започва производството на автомата “Калашников”, известен в цял свят като АК-47.

И все пак на най-известния автомат в света му предстои да претърпи редица подобрения, направени от германски инженери от концерна на Шмайзер, пленени в края на войната. Ключовият недостатък в АК-47 отново е в точността на огъня – или по-скоро в пълната липса на такава. През следващите няколко години руските и германските инженери работят над коригирането на този проблем.

Резултатът е най-надеждното огнестрелно оръжие досега. Такова мнение изразяват членовете на Силите за специални операции на Руската федерация (ССО) в разговор с Russia Beyond.

“Калашников е по-несъвършен от съвременните американски/немски модели по отношение на точността на огъня и ергономията. Така че, когато работя в тесни пространства, където скоростта е от жизненоважно значение, аз предпочитам AR или HK. Но в Близкия изток, например в Сирия, АК печели всеки път със своята надеждност и простота”, заяви служител на ССО пред Russia Beyond по време на ученията в Чечня.

Тайната на успеха на АК


Getty Images

Платформата AK придобива популярност в световен мащаб благодарение на своята надеждност и, още по-важно, на лекотата на производството си. Към днешна дата около 100 млн. автомата “Калашников” се разпространяват в 55 страни. И това са само официално регистрираните, без да се вземат предвид многобройните копия. Такива оръжия често могат да бъдат намерени в ръцете на партизани и борци за свобода в развиващите се страни.

Има няколко причини за това. Освен гореспоменатата простота и надеждност, става дума и за неговата цена. Например, източноевропейският АК струва около ‎$300 на пазара. Това е в сравнение с началната цена от ‎$1000 за основния му конкурент – американският AR-15.

Автоматът “Калашников” е приет от всички страни от бившия социалистически блок, но и от много други. В момента модификации на АК-47 се произвеждат в Албания, България, Унгария, Египет, Иран, Китай, Полша, Румъния и Северна Корея, често без лиценз.


Global Look Press

Нещо повече, АК може да се види на националния герб, знамето и банкнотите на Мозамбик и на националния герб на Зимбабве. Съвсем наскоро легендарното оръжие украси и националния герб на Буркина Фасо.

Оръжието също е популярно в престъпните общности по целия свят. Например, латиноамериканските наркокартели дори му дават псевдонима cuerno de chivo (“козият рог”), очевидно поради извития му пълнител.

Животът след АК


Sputnik

Платформата, разработена от Калашников в края на 1940-те години, става основа за развитието на целия оръжеен отрасъл на СССР. Не е преувеличено да се каже, че ВСИЧКИ по-късни автоматични пушки и картечници, произведени в СССР и Русия, независимо от калибъра и размера, са конструирани около механиката на АК.

През следващия половин век Михаил Калашников и неговият екип в Ижевск създават цяла поредица автоматични пушки: малки пушки с размер 9 мм за експлоатация в тесни градски пространства, където превъзходната мощ на АК може да пробие тухлена стена; автоматът “Калашников” и неговите производни “Печенег” с калибър 7.62х39 мм; подобрена 5.45×39-мм версия на АК през 1970-те години; и много други малки оръжия за различни видове оборудване.

“Ако не беше Втората световна война, вероятно щях да създам оборудване за автоматизиране на тежкия селски труд. Германците са виновни за това, че съм военен инженер”, казва Михаил Калашников пред репортери на изложба, посветена на 60-годишнината от “рождението” на АК-47.

До последните години от живота си Михаил Калашников участва в разработването на нови оръжия в любимата си фабрика в Ижевск. Великият дизайнер на оръжия умира през декември 2013 г. след сериозно заболяване. / bg.rbth.com


Loading...

Тази информация достига до Вас благодарение на WARS.BG – Военният портал на България!

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.