Какви оръжия ще произвежда Русия до 2025 година?

Какви оръжия ще произвежда Русия до 2025 година?
В началото на юли руското МО ще представи пред Върховния главнокомандващ и обществеността окончателния проект на Държавната програма за въоръженията за периода 2018-2025 г. (ДПВ 2025)

Документът ще определи състава и обема на новата техника, които ще постъпят във войските и ще дадат посоката за развитие на армията, авиацията и флота през ХХІ век.

Още през февруари зам.-министърът на отбраната Юрий Борисов съобщи, че основната задача на руската отбранителна промишленост е до 2020 г. да увеличи дела на съвременната техника до 70%.

Самият Владимир Путин не веднъж заяви, че основа на сигурността на страната са силите за ядрено сдържане и средствата за въздушнокосмическа програма, затова е нормално те да останат с приоритет. Значителни усилия ще бъдат концентрирани за въвеждане на тежката ракета „Сармат” и бойните железопътни комплекси „Баргузин”.

Според РИА Новости, в ДПВ-25 ще влязат знакови въоръжения като системата за ПВО-ПРО С-500, бойните машини на платформата „Армата” и други.   Всъщност тази програма трябваше да обхване периода 2016 – 2025 г., но беше отложена заради сложната икономическа обстановка в Русия.

Само за 2015 г. военните поискаха за превъоръжаване 55 трлн рубли, което е доста повече от военния бюджет на САЩ. После искането беше ограничено до 30 трлн рубли, но получиха едва 12 трлн. Така вероятно ще бъде и занапред.

Очаква се най-много да пострада ВМФ. Със сигурност обаче ще се запази темпът за строителство на атомните подводници „Борей” – стратегическият подводен ракетен флот ще остане като един от главните гаранти за сигурността на държавата.

Тъй като руската военна доктрина предвижда излизане извън границите на държавата, пари ще се намерят за ремонта и модернизацията на авионосеца „Адмирал Кузнецов”, както и за ракетоносните крайцери „Адмирал Нахимов” и „Пьотр Велики”.

Експертите прогнозират, че няма (поне чувствително) да спре програмата за строителство на кораби за Арктика, тъй като те трябва да осигурят изпълнението на новите икономически проекти в Заполярието.

Едва ли обаче ще дойде ред за атомните самолетоносачи от проекта „Щорм” и до перспективните разрушители „Лидер”.

За ВВС се очаква съкращаването на средствата да не е драматично и да продължи с променливи темпове строителството на проверените в Сирия самолети и вертолети. Според експертите изтребителят V-то поколение ПАК ФА (Т-50) ще бъде въведен в серийно производство към края на периода, защото сега „той е толкова добър, че няма равни”.

В условията на намаленото финансиране редица амбициозни проекти ще бъдат отложени за неопределен срок, например далечният стратегически бомбардировач ПАК ДА.

По отношение на Сухопътни войски се прогнозира с цел икономии годишно да бъдат купувани само по 20-30 нови танка Т-14 „Армата” и да се наблегне на основно модернизираните танкове Т-72Б3.


Loading...

ПВО на Сухопътни войски на първо място ще бъде усилена със ЗРК Бук-М3, Тор-М2, С-300В4.   Няма да секне финансирането и за високоточните оръжия, за робототехниката и за перспективните системи въоръжения.
Източник: blitz.bg

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.