Какви други оръжия е правил Макаров, освен известния пистолет?

Какви други оръжия е правил Макаров, освен известния пистолет?

Той е отговорен и за проектирането на артилерийски оръжия, които са инсталирани на всички военно-транспортни самолети, както и за първите съветски противотанкови ракети с инфрачервени самонасочващи се глави.

Основният пистолет на съветските оперативници, пистолетът “Макаров”, е най-известното, но далеч не е единственото нещо, създадено от известния конструктор. Макаров стои зад няколко интереси разработки, за които си струва да се разкаже.


Виталий Анков/Sputnik

Артилерия за самолети

След Втората световна война съветските въоръжени сили се нуждаят от голяма модернизация. Една от ключовите области са авиационните оръжейни системи, които трябва да отговорят на предизвикателствата на бъдещето. По това време започват да се появяват първите реактивни самолети, за чието отблъскване са нужни оръжия с голям обхват и ракети.

Макаров започва да разработва артилерийско оръдие за самолети след триумфа на пистолета “Макаров” в средата на 1950-те години. Новото оръжие е базирано на картечница, която преди това е използвана от транспортните хеликоптери Ми-4, както и от първите изтребители “МиГ”.

AM-23, монтирано на Ту-142
AM-23, монтирано на Ту-142

Михаил Фетисов/Wikipedia

Разработката е наречена AM-23 (на своите дизайнери Афанасиев и Макаров, посочвайки и 23-мм калибър). Това е газово-възвратно оръжие, създадено на същия принцип като някои други известни съветски оръжия (АК и др.). То има скорост на изстрела от 1200 проектила в минута, а за първи път има и газов блок, който омекотява въздействието върху частите, увеличавайки енергията на АМ-23 и в резултат на това – удължава експлоатационния живот на оръжието.

Освен това то използва нови боеприпаси, които са специално разработени за него: бронебойни запалителни и осколочно-фугасни запалителни, целящи да удрят вражеските самолети още по-ефективно.

След създаването си в края на 50-те години на ХХ век АМ-23 обслужва съветските въоръжени сили за четвърт век и е инсталиран като защитно оръдие в задната част на тежки военнo-транспортни самолети и гигантски бомбардировачи, включително бомбардировачите Ту-16 и Ту-95; противоподводните самолети Ту-142, военно-транспортния Ил-76 и други.

Противотанкови оръжия

В средата на 1970-те години на Макаров е възложено да разработи нова противотанкова ракетна система, която да замени първата съветска противотанкова ракетна система “Малютка”, която не може да се справи със съвременните танкове: ракетата “Малютка” покрива 2 км за 2 минути, през което време вражеският танк лесно може да напусне позициите си и да изчезне.

Противотанкова система 9K111

loading...

Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.