“Часът на класния” догодина може да започва с военни команди, а учениците ще разглобяват автомати и ще разберат как се взривява граната.
Гимназистите от 9-и и 10-и клас ще учат военно дело поне по 10 учебни часа, а ако искат и повече в свободно избираемите дисциплини. Военните вкарват началното военно обучение като част от “Подготовка на българските граждани за защита на отечеството”. Учениците ще се обучават за придобиване на умения, свързани със защитата на родината, с оцеляване при кризи от военен характер, както и за усвояване на знания за мисиите и задачите на въоръжените сили.
Това става ясно от проект на военното министерство за промени в закона за резерва на въоръжените сили. Военният министър Красимир Каракачанов се опитва да въведе срочна доброволна служба повече от 2 години, като предлага да се въведе швейцарската система по отношение на наборната служба. Министърът посочи като примери Швеция, Финландия и Норвeгия, които връщат наборната военна служба.
У нас това ще стане с въвеждането на “срочна служба в доброволния резерв”. С новата служба се планира да се преодолее недокомплекта във въоръжените формирования на армията. Тя ще включва период до 6 месеца, през който пълнолетните български граждани ще преминават военна подготовка и ще изпълняват задачи в състава на военни формирования от въоръжените сили като резервисти.
Според проекта на военния министър Красимир Каракачанов това ще спомогне за реализиране на подготовката на по-голям брой българи за защита на отечеството, което съответно ще подобри и окомплектоването на военните формирования с резервисти, а военновременните формирования – със запасни военнослужещи.
Проектът предвижда срочната служба в доброволния резерв да включва три етапа – начална военна подготовка, специална военна подготовка и изпълнение на задачи в състава на военни формирования от въоръжените сили.
Новите предложения са продиктувани от анализите на военните експерти. Те показват, че в рамките на следващите 10-15 г. страната ни няма да разполага с достатъчно подготвени граждани за защита на отечеството, придобили статус на запасни, с които да бъдат окомплектовани военновременните формирования. За периода на провеждане на курсовете за подготовка на гражданите за защита на отечеството от 2015 г. до днес, начална военна подготовка са преминали едва 337 български граждани, а в курсове за специална военна подготовка за нуждите на въоръжените сили – едва 27. Затова МО отчита все повече затруднения при окомплектоването на военните и военновременните формирования с подготвени във военно отношение граждани.
За да няма пречки за кандидатите за доброволна военна служба проектът на Каракачанов премахва основната обструкция – необходимото досега съгласие на работодателя. Кандидатите ще могат да сключат договор с Министерството на отбраната зад гърба на шефа на фирмата дори без да го уведомяват в началото. Той пък ще трябва да пусне бъдещия военен в неплатен отпуск за целия срок на доброволната казарма. Тя реално ще бъде между 3 и 6 месеца, но пък военните могат да извикат в резерва военнослужещия за срок от 5 години след завършването на казармата. Все пак работодателят ще бъде уведомен впоследствие за сключения договор на работника му с военното окръжие като дори ще получи обезщетение от МО в размер, определен от министъра на отбраната.
Независимо, че така доброволецът-войник ще бъде защитен от уволнение, всъщност вероятността той да са се върне на предишната си работа в частна фирма е малък. Защото след доброволната казарма той ще има други несравнимо по-добри възможности. Първата е да остане на служба като професионален войник без конкурс. Ако не иска да остава военен пък, ще използва предимство при назначаването на държавна служба в системите за сигурност – МО и МВР.
Доброволните войници ще получават заплати за длъжност и звание също като професионалните. Проектът на военното ведомство се опитва да реши и въпроса със запасните офицери. Сега няма законово установени изисквания към лицата, кандидатстващи за придобиване на квалификация “Офицер от резерва”, затова същите следва да бъдат предвидени с оглед статута им при завършване на посочената подготовка, а именно-запасни офицери, се посочва в проекта.
С промените в Закона за резерва се определя и пределна възраст като запасни и военноотчетни лица. Предлага се пределната възраст за служба в запаса и като военноотчетни лица да бъде 63 години. Изчисленията на експертите сочат, че необходимите средства за прилагането на законопроекта за издръжка и подготовка на личен състав, изпълняващ срочна служба в доброволния резерв, както и за обезщетения на работодатели през 2020 г. са в размер на 2 727 000 лв. През 2021 г. те ще са в размер на 9 362 000 лв. Прогнозната стойност за разходите през 2022 г., поради увеличаване на броя на личния състав е приблизително 37 451 000 лв. Средствата ще бъдат осигурявани в рамките на утвърдените разходи по бюджета на Министерството на отбраната за 2020 г. и в рамките на утвърдените тавани на разходите на министерството в средносрочната бюджетна прогноза. За изпълнението на проектозакона не са необходими допълнителни разходи, които да бъдат одобрени по бюджета на Министерството на отбраната за 2020 г. за сметка на други бюджети по държавния бюджет.
Попълват мисиите в чужбина с лекари и сестри
Една от целите на проекта е да се окомплектоват мисиите в чужбина с медицински специалисти – лекари и сестри, става ясно от мотивите към документа. Например и досега има възможност лицата на трудов договор в МО да сключват договори за служба в доброволния резерв. Но тези служители са част от структурите на въоръжените сили за военно време и изпълнението на задачите им като част от тези структури е несъвместимо с изпълнението на активна служба в доброволния резерв, поради което следва да се въведе ограничение за назначаването им като доброволни резервисти. От друга страна, определени длъжности за медицински специалисти (лекари, медицински сестри и други), които са необходими на военните контингенти, участващи в мисии и операции извън територията на страната, не могат да бъдат окомплектовани с необходимите резервисти поради ограничения в Закона за въоръжените сили за кандидатстване за служба в доброволния резерв на български граждани, назначени по трудово или служебно правоотношение в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. За осигуряване попълването на такива длъжности, изискващи медицинско или друго специално образование при участие в мисии или операции извън територията на страната, ненужните изисквания към кандидатите за резервисти ще отпаднат. Новият проект предвижда Централното военно окръжие да стане самостоятелно юридическо лице, като това ще намали ангажирания за нуждите на ЦВО административен ресурс от страна на Министерството на отбраната и ще му даде оперативна самостоятелност.
Въвежда се максимална възраст за сключване на договор за служба в доброволния резерв, която да бъде не по-малко от две години до навършване на пределна възраст. Това ще гарантира възможността за използване на резервиста в рамките поне на две години, което би оправдало извършената подготовка и разходи за него. Досега резервистите, сключили 5 годишни договори за служба в доброволния резерв, можеха да бъдат извикани на активна служба за заместване на отсъстващ военнослужещ или за временно изпълнение на задълженията на вакантна длъжност на военнослужещ, само за период от 1 година, което е твърде кратък период и препятства целесъобразното използване на съществуващия ресурс. Сега това ограничение ще отпадне, като така ще се преодолее съществуващия некомплект във въоръжените сили и резервистите ще могат ефективно да се използват в рамките на сключения от тях договор. / Стандарт
Тази информация достига до Вас благодарение WARS.BG военният портал на България!
Ние не разполагаме с ресурсите да проверява информацията, която достига до редакцията и не гарантираме за истинността ѝ, поради което, в края на всяка статия е посочен източникът ѝ, освен ако не е авторска. Възможно е тази статия да не е истина, както и всяка прилика с действителни лица и събития да е случайна.